Ewakuacja z terenów zagrożonych
Ewakuacją nazywamy zorganizowane przemieszczenie ludzi (czasami również z ich dobytkiem) oraz zwierząt z terenów zagrożonych (np. wojną lub klęską żywiołową) na obszar bezpieczny.
Ewakuacją może być zarówno działanie przeprowadzane na relatywnie niewielką skalę (np. wyprowadzenie ludzi z pojedynczego budynku), jak również akcja, stanowiąca bardzo duże i złożone przedsięwzięcie logistyczne (np. podczas powodzi lub działań wojennych).
Ogólnie przyjęte zasady ewakuacji
1. W razie wystąpienie zagrożenia i po jego zidentyfikowaniu należy natychmiast powiadomić o nim sąsiadów oraz wezwać odpowiednie służby ratownicze.

2. Ewakuacja powinien kierować wyznaczony i oznakowany lider, natomiast po przybyciu na miejsce ewakuacji służb prowadzenie ewakuacji przejmuje kierujący działaniem ratowniczym ( zazwyczaj jest to odpowiedni strażak ).

3. Pierwszeństwo w ewakuacji obejmuje:
a) matki i dzieci,
b) kobiety ciężarne,
c) rannych,
d) osoby niepełnosprawne,
e) osoby przebywające w zakładach opiekuńczych,
f) dzieci z domów dziecka oraz podopiecznych opieki społecznej.

4. Należy bezwzględnie stosować się do poleceń wydanych przez kierującego działaniem ratowniczym oraz innych funkcjonariuszy służb ratowniczych.

5. Opuszczając mieszkanie należy:
a) odciąć dopływ gazu,
b) wyłączyć światła i odciąć dopływ prądu (poprzez wyłączenie bezpieczników),
c) wygasić piece (np. CO na węgiel),
d) dokłądnie zamknąć drzwi i okna.

6. Zabrania się:
a) wykonywać czynności mogących wywołać panikę,
b) przechodzenia w kierunku przeciwnym do kierunku ewakuacji,
c) zatrzymywania się lub tamowania ruchu w inny sposób.

Ewakuacja zwierząt
Ewakuacja zwierząt jest zadaniem trudnym i wymagającym, dlatego ważne jest nabycie odpowiedniej wiedzy i umiejętności w tym zakresie. Powinna ona odbywać się w taki sposób, aby nie zagrażała życiu i zdrowiu ani ratowników, ani zwierząt.
Podczas ewakuacji należy zwrócić uwagę na to, że w sytuacji zagrożenia zwierzęta odczuwają niepokój i lęk. Ponadto są one mało odporne na działanie dymu. W przypadku przedostania się do pomieszczenia czynnika zagrażającego zwierzęciu, bardzo często układa się ono na ziemi, utrudniając ewakuację.
Dlatego powinna rozpoczynać się ona w chwili, kiedy tylko dotrą pierwsze sygnały o możliwym zagrożeniu. Warto pamiętać o tym, aby podchodzić do zwierząt od przodu, spokojnie, ostrożnie i łagodnie do nich przemawiać. Wyczuwają one zdenerwowanie ratownika i bardzo łatwo im się ono udziela.

Zwierzęta wyprowadzane ze strefy zagrożonej powinny być kierowane do miejsc bezpiecznych, z których nie będą mogły się same wydostać. Należy również pamiętać o tym, że w zależności od ewakuowanego gatunku zwierząt, podejmuje się odmienne czynności. O ile np. konie i krowy po prostu wyprowadza się z zagród, o tyle drób wyprowadza się w workach (szybko go potem uwalniając i zapewniając dopływ świeżego powietrza) lub w koszach.

Małe zwierzęta domowe wyprowadza się w klatkach.

|